
Proptech Munkacsoportunk BIM szekciója személyes egyeztetést tartott 2025. május 13.-án a folyamatban lévő BIM modell projekt státusza és a közelgő PROPTECH 2025 konferencia ügyében.
TÉMÁK:
- Új tagok bemutatkozása
- Munkacsoportok előrehaladásának bemutatása
- Uniclass rendszer – döntés a System vagy a Products tábla használatáról
- Proptech konferencia workshop
LEÍRÁS:
Új tagok bemutatkozása:
- Először minden résztvevő bemutatkozott és elmondta, milyen területről érkezett.
- Új tagként csatlakoztak:
Sámi Endre, aki épületüzemeltetőként dolgozik – inkább elektromos szakirányban tevékenykedne
Sóvári Viktória, aki szintén épületüzemeltetés terén dolgozik – inkább épületgépész és tűzvédelem irányban szeretne tevékenykedni
Munkacsoportok előrehaladásának bemutatása:
- Az előző megbeszélések alkalmával már voltak munkacsoport előrehaladások, amelyek bemutatásra kerültek.
- Molnár Balázs bemutatta az előrehaladásukat a szerkezet és építészet szakterületen:
- Szerkezet:
- Az épületszerkezetek alapszinten lettek prezentálva.
- Építészet:
- Meghatározásra kerültek, hogy a helyiségek; nyílászárók, üvegfalak; lakatos, asztalos és belsőépítészet tekintetében mely adatokat lenne célszerű nyilvántartani.
- Felvetések és javaslatok a bemutatottak után:
- Szíj Csaba: az üzemeltetés szempontjából a szerkezet akkor lényeges pl. amikor a teherbírást kell megvizsgálni.
- Tuczai Péter: a bútorokat nem a helyiségeknél kell feltüntetni. A terhelhetőség inkább egy adott helyiség jellemzője pl.: kazánház.
- Nagy János: Hasznos lenne, hogy a munka végén megjelenjen egy adatlap minden szakág klasszifikációjával.
- Jánky Zoltán: Fontos, hogy a célok meghatározásra kerüljenek, milyen üzemeltetői használatra szükséges az információ (más kell egy helyiségről pl.: takarításra és más bérbeadásra). Alapszintű információkat mindenképpen tartalmazzon az ajánlás és a felhasználói eseteknek megfelelő kiegészítéseket.
- Szíj Csaba: Egy olyan adathalmazt kíván a csoport összegyűjteni, ami az üzemeltetők számára hasznos lehet, abból a szempontból, hogy egyrész megóvja az épületet, illetve, hogy energiahatékonyan és költéshatékonyan tudja üzemeltetni.
- Seidl Tibor: Vannak felhasználási esetek és van a BIM végrehajtási terv, ahol már a kivitelező is megjelenik. A két csapat közötti kommunikációt a közös adatkörnyezet fogja meghatározni. Az elején egy keretet kell meghatározni, majd a későbbiekben kellene belemenni részletesebb bontásokba. Tudni kell, hogy milyen felhasználási esetben kell a BIM modellt alkalmazni. Az elején a teljes adatbázis struktúrát ki kell alakítani, amelybe a későbbiekben minden résztvevő betölti az adatokat.
- Sámi Endre: mátrix struktúrában (szakágak másik szakág munkáját is kell lássák) való munkavégzés javasolt, amelyből kiderül, hogy mire van szükség elsődlegesen, lehetőséget adva arra, hogy a későbbiekben mindenki kitöltheti adatokkal a struktúrát.
- Gépészet:
- Bemutatásra került Sütő Tamás által küldött gépészeti lista.
- Szíj Csaba által létrehozott dokumentum:
Összegyűjtésre kerültek a főbb gépészeti rendszerek, és meghatározásra kerültek a különböző csoportosítások, valamint paraméter javaslatok, amelyek fontosak lehetnek az üzemeltetés szempontjából.
- Felvetések a bemutatottak után:
- Jánky Zoltán: egy ID kellene, ami összeköti a BIM modell elemet a CAFM-ben lévő adatokkal.
- Seidl Tibor: minden típusnál az adott típusra vonatkozó adatokat kell, hogy rögzítsük
- Nagy János bemutatta előrehaladását épületvillamosság szakterületen:
- Épületvillamosság:
- Külön kerültek meghatározásra az elektromosenergia ellátásra, erősáramra és a gyengeáramra vonatkozó adat javaslatok. A karbantartás és garancia a berendezésekre vonatkoztatva minden kategóriánál fontos adat.
- Kérdésként merült felt, hogy kerüljön-e valami törlésre a felsoroltak közül? Válasz a résztvevők részéről, hogy ne töröljünk semmit, legfeljebb lesz olyan terület, amit a munkacsoport egy későbbi fázisban, az ajánlás 2. kibővített verziójában ad ki.
- Felvetések és javaslatok a bemutatottak után:
- Szíj Csaba: nem kell mindent a modellben szerepeltetni, ami a terven is szerepel.
- Jánky Zoltán: a kábeltálcák modellezése történik, de a vezetékek külön nem kerülnek modellezésre. A nyomvonal modellezése fontos, de a vezeték nem fog megjelenni a BIM modell szintjén. Megint fontos tudni azt, hogy mi a célja az üzemeltetési modellnek.
- Szíj Csaba: nem az számít, hogy hogyan néz ki a modell elem, hanem hogy milyen paramétereket tartalmaz.
- Jánky Zoltán: fontos tudni, hogy milyen geometriai és információ részletességgel bírjon a BIM modell. A tervezési szinten és modellezési szinten elválik, hogy pl. egy kapcsoló, hogyan kerül modellezésre. Ha valami nem kerül megmodellezésre, nem is lehet információt hozzárendelni.
- Joó Dániel és Tuczai Péter: ne kerüljön törlésre semmi a bemutatott struktúrából.
- Sámi Endre: amit hasznos lenne beletenni a napelemparkok.
- Jánky Zoltán bemutatta a már előzőleg is elkészített táblázatát és abban történő előrehaladását tűzvédelem szakterületen:
- Tűzvédelem
- A System táblát kezdte el szűkíteni. A geometriai rész egy másik téma kell, hogy legyen. Elemre vonatkozóan kell egy általános információ, ami a beazonosíthatóságot segíti.
- A tűzvédelem egy elemnek valamilyen része szokott lenni, ami szakmai szempontból nem kerül külön modellezésre, hanem az elem információ tartalmában fog megjelenni.
- Szakági szinten megkülönböztethető a tüzivíz és oltó rendszer. Lényeges amikor a tervezésből indulunk ki, mire használjuk az információkat és amikor üzemeltetésből indulunk ki milyen információkra van szükség.
- Abból az irányból is meg kell közelíteni, hogy elkülönüljön, hogy egyáltalán mit kell rögzíteni a BIM modellben, a CAFM-ben és papíron.